top of page
  • designerkastudio

Identyfikacja Wizualna | Wskazówki na Oprawę graficzną dla Twojego biznesu!


Otwierasz Swoją działalność gospodarczą? Gratulacje!

Masz już firmę, jednak uważasz że Twoja marka potrzebuje odświerzenia wizerunku aby dotrzeć do nowych klientów?


Wiele pytań i tyle samo odpowiedzi :)

Czy przemyślałeś jak wizualnie ma wyglądać Twoja marka i Logo? Jaka będzie kolorystyka i czcionki? Jaki będzie miało to wpływ na potencjalnych klientów? Czy zachęci ich to do korzystania Twoich usług lub kupna Twojego produktu? Czy to co wymyśliłeś będzie odpowiednio reprezentowało czym zajmuje się Twoja firma?


Czym jest identyfikacja wizualna?


identyfikacja wizualna przykład


Identyfikacja wizualna jest to strój, w który ubierasz Swoją markę. Nie każdy element musi wyglądać identycznie. Razem muszą ze sobą współgrać, zapadać w pamięć i wyróżnić Twoją firmę na tle konkurencji. Jednocześnie opowiadając historię Twojej marki oraz opowiadać co oferuje.


Stworzenie identyfikacji wizualnej jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zakładają swoją pierwszą działalność, firm którym zależy na odświeżeniu wizerunku i chcą dotrzeć do nowych klientów. Również dla rozwinięcia marki osobistej, freelancerów i influencerów.


Wizualne wrażenie marki powstaje u naszego klienta w ciągu kilku sekund. Więc do dzieła!


Aby skutecznie komunikować Twoją markę odbiorcom, poniżej znajdziesz podstawowe elementy wizualne, które muszą stworzyć wspólny „język”.
1. Znak firmowy, logo, logotyp


Jest twarzą Twojej firmy. Symbolem, który ma reprezentować Twoją markę przez długie lata. Warto więc zainwestować w profesjonalny projekt logo lub lifting. Ważne jest, aby Twoje logo wzbudzało odpowiednie emocje i przedstawiało czym zajmuje się firma.

Kliknij i przeczytaj w moim blogu jakie logo pasuje do Twojej firmy.2. Paleta kolorów


To Twój ubiór, Twoja aura.


Psychologia koloru jest potężna i nie ważne czy nam się to podoba czy nie, kieruje naszymi decyzjami.


kolorystyka firmy

Na przykład, kolor czerwony jest najbardziej naładowany emocjami a jego efekty nie są zbyt subtelne. Z tego powodu ważne jest, aby zachować ostrożność podczas używania czerwieni do celów w identyfikacji wizualnej. Idealnie nadaje się do celów marketingowych ponieważ przyśpiesza nasze reakcje i ma tendencje do zwiększania apetytu. Nie bez powodu ceny wyprzedaży umieszczane są na czerwonych metkach.

Jest symbolem mocy, pasji energii i sensualności. Jednocześnie może kojarzyć nam się z niebezpieczeństwem, ostrzeżeniem i agresją. Więc ostrożnie :) posługujmy się tym kolorem.

Marki które użyły koloru czerwonego to na przykład CNN, Coca-Cola, Red Bull, KFC. Czujecie tą mocną energię?kolory firmy


Kolor zielony jest kolorem równowagi. Ma właściwości uspokajające i odprężające. Jest symbolem zdrowia, nadzieji, natury i świeżości. Ma również swoje negatywne strony Jednak pozytywizm tego koloru przeważa i idealnie nadaje się do identyfikacji biznesu, który chce być utożsamiany z naturą czy produktami ekologicznymi. Na trochę inną nutę, zielony kojarzony jest z pieniędzmi. Dlatego wykorzystany jest w firmach takich jak Rolex czy Lacoste.kolory marki


Niebieski to kolor przejrzystości i komunikacji. Działa uspokajająco

Jest najczęściej wymieniany jako ulubiony kolor. Wiele marek postrzega go jako najbezpieczniejszy wybór. Ponad 33% marek używa tego koloru jako podstawowego.

Jednocześnie kolor niebieski jest najmniej apetycznym kolorem, dlatego nie wykorzystalibyśmy tego koloru tworząc identyfikację wizualną dla firmy sprzedającej produkty spożywcze. No chyba że mrożonki, ponieważ kolor niebieski kojarzy nam się też z chłodem.kolory identyfikacji wizualnej


Żółty jest powszechnie uważany za wesoły odcień ale zbyt duża ilość tego koloru może wywołać frustrację, strach i niepokój. Jednak odpowiednio użyty w identyfikacji może podnieść poczucie własnej wartości. Jest kolorem pozytywnym, stymulującym i bardzo przyciągającym dlatego wykorzystywany przy produkcji karteczek samoprzylepnych czy naklejek cenowych. Marki, które rozświetlają tą barwą to np: National Geographic, McDonald’s, ChupaChups czy też Ikea.Omówiłam cztery podstawowe kolory, a możliwości są niezliczone. Pomarańczowy, fioletowy, różowy, a co z kolorem czarnym ? Przecież w identyfikacji korzystamy z wielu kolorów, i co wtedy?


Temat palety kolorów oraz Fontów jest bardzo obszerny, rozwinę go w najbliższym czasie. Obserwuj mnie na Facebooku lub Instagramie, a dowiesz się kiedy wrzucę kolejne posty tematyczne.3. Fonty czyli czcionka


To Twoja biżuteria. Jak myślisz jaka czcionka pasuje do Twojej marki?


Czcionki bezszeryfowe to czyste proste linie czcionek Sans Serif. Nie mają elementów ozdobnych. Są czytelne i proste. Odpowiednio użyte w identyfikacji wizualnej mogą być odważne i przyciągać uwagę.


Czcionki szeryfowe czyli Serif, to najstarsze typy czcionek. Bardzo popularne wsród firm które chcą prezentować wyrafinowany wizerunek.czcionki do logo


Egipcjanki czyli Slab Serif, są odważne i popularne wsród nowoczesnych marek. Te czcionki tworzą odważny obraz a dzięki grubym liniom i delikatnemu wykończeniu dają poczucie niezawodości i kreatywnego myślenia.


czcionki do logo

Czcionki dekoracyjne czyli Display bardzo często dostosowywane do indywidualnego stylu firmy. Czcionka ta jest bardziej zabawna, kreatywna i podkreśla oryginalność. Może również nawiązywać do danego okresu w stylu.


czcionki do logo


Czcionka odręczna czyli Script. Czcionka ma naśladować odręczną kaligrafię, wywołać poczucie elegancji, kobiecości i niezależności. Świetnie nadają się dla marek osobistych lub kobiecych biznesów.czcionki do logo

Oczywiście w identyfikacji wizualnej używamy minimum dwóch fontów. Przez ich odpowiednie zestawienie możemy uzyskać klasyczny, bardziej nowoczesny wizerunek lub też coś bardziej oryginalnego i kreatywnego. Warto pamiętać że bardzo istotna jest również grubość fontu, jego szerokość i kontrastowość oraz czy czcionkę którą wybierzemy będziemy mogli wykupić lub zapisać na komputerze. Przecież chcemy ją wykorzystać na wielu nośnikach: w wydruku , na stronie internetowej czy w też w poście na Instagramie.


4. Grafika i ilustracje i wzory


Dobra grafika, ilustracja lub wzór dla Twojej marki pomoże uzyskać wysoką widoczność. Co w kolejności prowadzi do wzrostu sprzedaży. Atrakcyjna oprawa wizualna angażuje, zobrazowuje i przyciąga oryginalnością.

ilustracje dla firmy

Zazwyczaj projektowanie graficzne jest bardziej komercyjne, podczas gdy ilustracja jest związana ze sztukami pięknymi. Ponieważ coraz więcej projektów komercyjnych często wymaga emocjonujących i wyrazistych efektów wizualnych, różnice te stają się z czasem mniej oczywiste. Bardziej spersonalizowane podejście z wykorzystaniem ilustracji malowanej na zamówienie może przynieść lepsze efekty sprzedażowe i wyróżnić naszą markę wśród konkurencji.


Wzór marki natomiast to jeden z bardziej ekscytujących i modnych elementów Identyfikacji wizualnej. Projekt wzoru występuje, gdy na powierzchni mamy powtarzające się układy linii, kształtów lub kolorów.


Taki porządek sprawia, że patrzenie na wzory staje się przyjemnością. Ludzie mogą łatwo zapamiętać i powiązać to z Twoją marką, co pomoże w lepszym dotarciu do klienta i jego utrzymaniu.5. ZdjęciaFotografia marki to zestaw profesjonalnych zdjęć, które wizualnie przedstawiają Twoją firmę i pasują do Twojej tożsamości wizualnej dzięki zastosowaniu kolorów, odcieni, rekwizytów, scenografii i nie tylko. Mogą to być zdjęcia przedstawiające Ciebie, Twój zespół, Twoje produkty, Twój proces, Twoją przestrzeń i inne rzeczy, które sprawiają, że Twoja firma jest wyjątkowa.


Fotografia musi być spójna, dobrze wykonana, co przełoży się na doskonały wygląd we wszystkich materiałach marketingowych, na Twojej stronie internetowej, w social mediach i katalogach. Pokazywanie siebie oraz Twojego zespołu na zdjęciach sprawiają, że Twoje produkty i usługi nie wydają się nieosiągalne.


Podsumowując, zrób sobie listę, gdzie będziesz wykorzystywał identyfikację wizualną swojej marki. To tylko niektóre z nich: logo, wizytówki, cenniki, papier firmowy, strona www, media społecznościowe, produkty oraz ich opakowania, oznakowanie samochodu

szyld siedziby Twojej firmy, ubrania dla personelu.


Zastanów się co ma opowiadać Twoja marka i jakie są jej cele, aby odpowiednio zaprojektować logo, dobrać odpowiednią paletę kolorów i fontów. Wykończ piękną grafiką i zdjęciami.


Jeżeli samodzielnie wyruszasz w podróż ubrania własnej marki to mam nadzieję, że chociaż trochę powyższy artykuł pomoże Ci w stworzeniu pięknej marki Twojej nowej firmy.


Jeżeli jednak szukasz profesjonalnego podejścia i pomocy, zapraszam do kontaktu.Zanim zaczniemy projektować Identyfikację wizualną dla Twojej firmy, chcę dowiedzieć się jak najwięcej o Twoich potencjalnych klientach i branży. Zrobię również analizę konkurencji abyś mógł się wyróżnić na jej tle.


Po tym etapie zaczyna się proces projektowania. Tworzę, dopasowuję elementy, grafiki i przedstawiam Ci propozycje, które wspólnie omawiamy i wprowadzamy ewentualne poprawki.


Jak wisienka na torcie, pliki lądują u ciebie gotowe do wykorzystania. Podoba Ci się to co widzisz? Napisz lub zadzwoń i opowiedz mi czego potrzebuje Twoja marka. Otrzymasz wycenę oraz szczegółowy proces projektowania Identyfikacji wizualnej.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page